Med z panenských plástů

Moderní včelařství je postavené na letitých zkušenostech našich předků a tak trochu organizuje život včel podle potřeb včelaře a medného výnosu. Přirozená stavba včelích plástů v přírodě má poněkud odlišná pravidla, jedná se o takzvané divoké dílo, kde jim nelajnujeme pravidla stavby a nevkládáme předlisované voskové mezistěny. Právě tyto mezistěny z několikrát průmyslově čistěného včelího vosku za použití kyselin v sobě mohou nést zbytky chemických látek, léčiv a případně i zárodky včelích chorob.

Abychom právě tento rizikový krok v podobě předlisovaných mezistěn vynechali, necháváme včely stavět jejich přirozené voskové dílo a to především v té části úlu, kde získáváme med. Výsledkem je med získaný z nově vystavěného bílého voskového díla, do kterého včelí matka nikdy nekladla vajíčka nevyvíjel se zde včelí plod. Tyto buňky jsou zásobárnou toho nejčistšího medu velmi jemné chuti. Nedostatkem ovšem je, že takového medu se získá několikrát méně, než při moderním včelaření, které je zaměřeno především na medný výnos.

Cena takového medu musí respektovat mimořádnou pracnost při jeho získávání. Lahodná chuť a jeho čistota Vám však jeho vyšší cenu plně vyrovnají. V našem včelařství jej prodáváme s názvem MED z panenských plástů v ceně 250,- Kč za 1kg.